سبک آوانگارد در طراحی داخلی | روبینا حسینی معمار و طراح داخلی

سبک آوانگارد در طراحی داخلی

سبک آوانگارد چه نوع سبکی است؟

سبک آوانگارد یکی از سبک های محبوب در دکوراسیون داخلی محسوب می شود. در این نوع سبک بیشتر بر تضاد و صراحت تاکید می شود. به عبارت دیگر ویژگی اصلی این سبک هنجارشکن بودن است، به این معنی که طراح محدودیت خاصی در رابطه با چیدمان دکوراسیون ندارد. با توجه به این امر افرادی که خواهان یک دکوراسیون متفاوت و متمایز هستند، اجرای سبک آوانگارد به آنها پیشنهاد می شود. در ادامه مطلب به معرفی بیشتر سبک آوانگارد در طراحی داخلی و ویژگیهای آن خواهیم پرداخت.

استفاده از رنگ های شاد در این سبک

رنگ هایی که در این سبک به کار می روند

با توجه به اینکه در سبک آوانگار خلق هنرهای جدید مد نظر است، بر همین اساس می توان از رنگ های متضاد  در طراحی دکوراسیون استفاده کرد. به عنوان مثال استفاده از رنگ های متضادی مانند: سفید و مشکی، قرمز و زرد، سفید و زرد، خاکستری روشن و آبی روشن، سبز و آبی و … در این نوع سبک بسیار رایج است. به طور کلی رنگ هایی که در این سبک دکوراسیون استفاده می شوند، رنگ های شاد و زنده ای هستند.

نحوه نورپردازی در سبک آوانگارد

نوع نورپردازی در سبک آوانگارد نیز مانند سایر سبک ها اهمیت زیادی دارد. در واقع در این نوع سبک باید حداکثر نور را در محیط فراهم کرد. بر همین اساس در طول روز نور مورد نیاز محیط معمولا توسط پنجره های بزرگ و در شب نیز روشنایی محیط با استفاده از لامپ های متعدد تامین می شود. لوسترهایی هم که در این سبک استفاده می شوند، معمولا دارای اشکال غیر معمولی هستند.

لوازم دکوری قابل استفاده در این سبک

از دیگر ویژگیهای اجرای سبک آوانگارد در طراحی داخلی نوع لوازم دکوری و تزئینی مورد استفاده در این سبک است. به عنوان مثال استفاده از گلدان های بزرگ و حجیم شیشه ای، فلزی و یا پلاستیکی معمولا در این سبک به کار می روند. نکته ای که در رابطه با این نوع لوازم دکوری وجود دارد، تعداد این لوازم است. به عبارت دیگر تعداد لوازم دکوری این سبک هرچه کمتر باشد، دکوراسیون طراحی شده به سبک آوانگارد نزدیک تر است.

ویژگی های کلی این سبک

به منظور اجرای درست سبک آوانگارد در طراحی داخلی علاوه بر مواردی که اشاره شد، لازم است مولفه های دیگری نیز در نظر گرفته شوند. این مولفه ها شامل موارد زیر هستند.

* اجرای طرح ها، الگوهای ابتکاری و غیر معمول از جمله مولفه هایی هستند که در اجرای سبک آوانگارد باید به آنها توجه کرد. به عبارت دیگر در طراحی این سبک فرم های عادی و سنتی جایگاهی ندارند.

* اجتناب از تکرار و تقلید یکی دیگر از ویژگیهای سبک آوانگارد در طراحی داخلی به شمار می رود. به عبارت دیگر خلاقیت و نوآوری یک از ویژگیهای بارز این سبک محسوب می شود. 

* استفاده از کفپوش های متمایز نیز کمک زیادی در خلق یک دکوراسیون ایده آل به سبک آوانگارد می کند. به عنوان مثال می توان از کفپوش های لمینت، سرامیک و یا هر متریال دیگری البته، با طرح هایی جذاب و خلاقانه استفاده کرد.

دکوراسیون قسمت های مختلف خانه به سبک آوانگارد

اجرای سبک آوانگارد در طراحی داخلی فقط مختص قسمت خاصی از فضای داخلی نیست، بلکه قسمت های مختلف هر خانه ای مانند: اتاق خواب کودک، حمام، اتاق نشیمن، آشپزخانه و … را می توان با سبک آوانگارد طراحی کرد.

* طراحی حمام: در طراحی حمام به سبک آوانگارد می توان از کفپوش سه بعدی (مانند: کوسه، مرجان، موج دریا و …)، وان شیشه ای و ترکیب رنگ هی متضاد استفاده کرد.

* اتاق کودک: استفاده از پانل های تزئینی، کاغذ دیواری سه بعدی، اسباب بازی های حجیم، مبلمان فانتزی و … گزینه هایی هستند که در طراحی اتاق کودک به کار میروند.

* در طراحی آشپزخانه نیز می توان از صندلی هایی با پایه های نازک استفاده کرد.

* در طراحی اتاق نشیمن نیز می توان با استفاده از مبلمانی با طرح های خلاقانه و رنگ های روشن سبک آوانگارد را اجرا کرد. 

فاکتور مهمی که در رابطه با اجرای سبک آوانگارد در طراحی داخلی وجود دارد، اجرای درست این سبک است. با توجه به این موضوع اجرای سبک آوانگارد توسط یک تیم حرفه ای اهمیت بالایی دارد. در ادامه به معرفی بهترین گروه معماری در طراحی این سبک خواهیم پرداخت.

زیبایی در طراحی به سبک آوانگارد | روبینا حسینی معمار و طراح داخلی

زیبایی این سبک

معرفی مطرح ترین گروه معماری 

یکی از مطرح ترین گروه های معماری در اجرای سبک آوانگارد، گروه معماری روبینا حسینی است. ایده هایی که توسط این گروه معماری طراحی و اجرا می شوند، ایده هایی کاملا نو و جذاب هستند. دلیل این امر وجود طراحان حرفه ای و متخصص در این گروه معماری است. در واقع به جرات می توان گفت هر نوع طراحی که توسط این تیم حرفه ای اجرا می شود، جزء بهترین طراحی ها به شمار می رود. جهت مشاهده پروژه های موفق این گروه می توان به سایت معماری روبینا حسینی مراجعه کرد.

اسکرول به بالا