روانشناسی رنگ ها در فضای مسکونی | روبینا حسینی معمار و طراح داخلی

روانشناسی رنگ ها در فضای مسکونی

روانشناسی رنگ ها در فضای مسکونی

اولین بحثی که در رابطه با دکوراسیون داخلی وجود دارد، انتخاب رنگ دکوراسیون است. بر اساس روانشناسی رنگ ها در فضای مسکونی بهتر است انتخاب رنگ ها با توجه به خصوصیات فردی افراد صورت بگیرد. دلیل این امر نیز تاثیر متفاوت رنگ ها در روحیات افراد است. به عبارت دیگر بعضی از رنگ ها سبب آرامش و بعضی دیگر نیز شور و اشتیاق خاصی در فضای مسکونی ایجاد می کنند. البته لازم به ذکر است که گاهی اوقات یک رنگ در دید بعضی از افراد نشاط آور و در دید بعضی دیگر سبب افسردگی و ناراحتی می شود. به طور کلی می توان گفت که هر رنگی زیبایی خاص خود را دارد. آنچه که این زیبایی ها را نشان می دهد انتخاب درست و به جای رنگ ها در دکوراسیون داخلی است. به منظور آشنایی بیشتر با روانشناسی رنگ ها در فضای مسکونی در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

ترکیب رنگ قهوه ای با سفید در فضای مسکونی

ترکیب رنگ قهوه ای با سفید در فضای مسکونی

تاثیر رنگ های مختلف از نظر روانشناسی رنگ ها

به طور کلی رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند. رنگ های گرم حس هیجان و اشتیاق را در انسان زنده می کنند و رنگ های سرد نیز به انسان آرامش خاصی می بخشند. با توجه به این موضوع است که روانشناسی رنگ ها در فضای مسکونی اهمیت زیادی دارد. در ادامه به بررسی تاثیر بعضی از رنگ هایی که در فضای مسکونی استفاده می شوند خواهیم پرداخت.

رنگ قرمز

رنگ قرمز یکی از رنگ های پر نشاطی است که حس عشق و دوستی را تداعی می کند. از رنگ قرمز در قسمت های مختلف دکوراسیون داخلی می توان استفاده کرد. با توجه به اینکه گاهی اوقات در روانشناسی رنگ ها، رنگ قرمز را نشان دهنده خشم و انتقام می دانند، بر همین اساس جهت ایجاد تعادل در رنگ قرمز، بهتر است این رنگ را با یک رنگ خنثی مانند سفید ترکیب کرد. با توجه به تاثیر رنگ قرمز در روحیات انسان معمولا از این رنگ در اتاق خواب و اتاق نشیمن استفاده می شود.

ترکیب بی نظیر رنگ زرد با سایر رنگ ها

ترکیب بی نظیر رنگ زرد با سایر رنگ ها

رنگ زرد

رنگ زرد یکی دیگر از رنگ های زیبایی است که در روانشناسی رنگ ها جایگاه ویژه ای دارد. معمولا از این رنگ زیبا در دکوراسیون قسمت های مانند آشپزخانه و حمام استفاده می شود. با توجه به اینکه رنگ زرد از نظر روانشناسی تاثیر زیادی در تحریک اعصاب دارد، بر همین اساس طراحان دکوراسیون داخلی معمولا این رنگ را به صورت ترکیبی (نه به عنوان رنگ اصلی) توصیه می کنند.

رنگ آبی

در ادامه بحث روانشناسی رنگ ها در فضای مسکونی به بررسی رنگ آبی خواهیم پرداخت. این رنگ در روانشناسی به رنگ آرامش شهرت دارد. بر همین اساس معمولا از این رنگ، در اتاق خواب استفاده می شود. البته رنگ آبی تنوع بالایی مانند: آبی آسمانی، آبی تیره، آبی فیروزه ای و … دارد. هر کدام از این رنگ ها نیز تاثیر متفاوتی دارند. به عنوان مثال رنگ آبی روشن بیشتر مناسب اتاق خواب، رنگ آبی فیروزه ای مناسب سالن ها و یا آشپزخانه های بزرگ و رنگ آبی تیره به دلیل اثرات نامطلوب آن معمولا در دکوراسیون داخلی استفاده نمی شود.

رنگ قهوه ای و تاثیر آن در فضای مسکونی

رنگ قهوه ای معمولا یکی از رنگ های پرطرفدار در دکوراسیون داخلی محسوب می شود. از نظر روانشناسی رنگ ها، رنگ قهوه ای تاثیر زیادی در آرامش انسان دارد. تاثیر رنگ قهوه ای در آرامش انسان به نحوی است که اگر بیش از اندازه در فضای داخلی استفاده شود، تاثیر زیادی در کم تحرکی افراد دارد. با توجه به اینکه کم تحرکی ممکن است در افسردگی افراد موثر باشد، بهتر است رنگ قهوه ای با رنگ های شادی مانند: سبز، زرد، سفید، نارنجی و … ترکیب شود. معمولا در طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ قهوه ای در قسمت پذیرایی استفاده می شود.

زیبایی فوق العاده رنگ نارنجی

زیبایی فوق العاده رنگ نارنجی

رنگ نارنجی و تاثیر آن در روانشناسی رنگ ها

رنگ نارنجی یک از رنگ های پر جنب و جوشی است که در روانشناسی رنگ ها آن را به عنوان نماد طبیعت معرفی می کنند. این رنگ بر خلاف بیشتر رنگ ها هیچ گونه تاثیر منفی در روان انسان ندارد و فقط حس آرامش و اعتماد به نفس را در افراد افزایش می دهد. با توجه به این امر، در هر قسمت از دکوراسیون داخلی می توان از این رنگ مهیج به تنهایی یا به صورت ترکیبی استفاده کرد و از وجود آن لذت برد.

طراحی رنگ ها در دکوراسیون داخلی

همانطور که اشاره شد، روانشناسی رنگ ها در فضای مسکونی و انتخاب رنگ مناسب اهمیت بسیاری دارد. بر همین اساس، بهتر است قبل از انتخاب هر رنگی در دکوراسیون داخلی با یک متخصص در این زمینه مشورت کرد. البته لازم به ذکر است که گروه های معماری زیادی در این زمینه فعالیت دارند اما، آنچه که در این مورد اهمیت دارد تخصص و تجربه کافی در مورد شناخت رنگ ها است. با توجه به این موضوع گروه معماری روبینا حسینی یکی از گروه های متخصص و فعال در زمینه، روانشناسی رنگ ها است. این گروه با بکارگیری افراد متخصص در زمینه شناخت رنگ ها، جذاب ترین نوع دکوراسیون داخلی را برای افراد طراحی می کنند. جهت آشنایی با پروژه های موفق این گروه کافی ست به سایت آنها مراجعه کرد.

اسکرول به بالا