سبک مینیمال در طراحی داخلی | روبینا حسینی معمار و طراح داخلی

سبک مینیمال در طراحی داخلی

سبک مینیمال و زیبایی های آن

امروزه استفاده از سبک مینیمال در طراحی داخلی یکی از سبک های پرطرفدار محسوب می شود. این نوع سبک طراحی داخلی ویژگیهای خاصی دارد. هر کدام از این ویژگیها به نحوی در زیبایی این سبک موثر هستند. یکی از فاکتورهای مهمی که در اجرای سبک مینیمال اهمیت زیادی دارد، اجرای درست این سبک است. به عبارت دیگر طراح داخلی باید آشنایی کاملی با اصول این سبک داشته باشد تا زیبایی سبک مینیمال دیده شود. به منظور آشنایی کامل با سبک مینیمال در ادامه با ما همراه باشید.

استفاده محدود از رنگ ها در سبک مینیمال

استفاده محدود از رنگ ها

میزان نور و ترکیب رنگ در طراحی سبک مینیمال

یکی از ویژگیهای سبک مینیمال در طراحی داخلی استفاده از ترکیب رنگ محدود است. به عبارت دیگر اساس این سبک بر این است که از رنگ های محدود و گاهی اوقات فقط از یک نوع رنگ در چیدمان فضا استفاده شود. در واقع هرچقدر تعداد رنگ های استفاده شده در چیدمان کمتر باشند، سبک طراحی شده به سبک مینیمال نزدیک تر است. رنگ هایی که در این سبک استفاده می شوند معمولا رنگ های روشن هستند، دلیل این امر نیز این است که با استفاده از رنگ های روشن فضا روشن تر و بازتر دیده می شود.

وجود نور زیاد یکی دیگر از ویژگیهای سبک مینیمال در طراحی  داخلی است. در این مورد معمولا سعی بر این است که از نور طبیعی استفاده شود. البته لازم به ذکر است چنانچه امکان استفاده از نور طبیعی در فضا وجود نداشته باشد، از نورهای مصنوعی استفاده می شود. نکته ای که در رابطه با استفاده از نورهای مصنوعی وجود دارد این است که منبع نور باید به نحوی طراحی شود که در معرض دید نباشد.

 نوع مبلمان و چیدمان

یکی از ویژگیهای اصلی سبک مینیمال سادگی آن است. به عبارت دیگر در این سبک از هیچ نوع تجملاتی استفاده نمی شود. در سبک مینیمال لوستر و مبلمانی که استفاده می شوند، از نوع ساده هستند. به عبارت دیگر مبل و لوسترهای سلطنتی در این سبک جایگاهی ندارند.

استفاده از مبلمان ساده در سبک مینیمال

استفاده از مبلمان ساده در سبک مینیمال

هماهنگی در چیدمان قسمت های مختلف

یکی از اصول اجرای سبک مینیمال در طراحی داخلی که اهمیت زیادی دارد، هماهنگی میان قسمت های مختلف است. به عبارت دیگر رنگ وسایل چیده شده در قسمت های مختلف دکوراسیون باید با هم هماهنگ باشند. در این هماهنگی باید به رنگ و طرح دیوارها نیز توجه شود.

توجه به جزئیات در طراحی سبک مینیمال

در طراحی داخلی به سبک مینیمال جزئیات زیادی مانند سبک کلاسیک و یا نئوکلاسیک وجود ندارد. در این نوع سبک نهایتا از یک گلدان یا تابلوی ساده (البته همرنگ سایر قسمت ها) استفاده می شود. حتی چراغ هایی که در این سبک استفاده می شوند کاملا ساده و به صورت توکار هستند.

خالی بودن فضا

از دیگر نکاتی که در طراحی سبک مینیمال باید در نظر گرفته شود، توجه به خالی بودن فضا است. به عبارت دیگر در سبک مینیمال بر خلاف سایر سبک ها نیاز نیست حتما از تمام قسمت های فضای داخلی استفاده شود. در واقع وجود فضای خالی زیاد یکی از اصول طراحی داخلی به سبک مینیمال محسوب می شود.

وجود فضای خالی در سبک مینیمال

وجود فضای خالی در این سبک

سایر نکات مهم در اجرای طراحی سبک مینیمال

* علاوه بر مواردی که اشاره شد یکی دیگر از نکاتی که با اجرای آن زیبایی سبک مینیمال بیشتر دیده می شود، استفاده از گیاهان طبیعی در فضای داخلی است. در واقع استفاده از گلهای طبیعی مانع یکنواخت دیده شدن فضا می شوند.

* توجه به کاربردی بودن وسایل یکی دیگر از نکات مهم در طراحی داخلی به سبک مینیمال است. به عبارت دیگر در این سبک هیچ نوع وسیله اضافی در دکوراسیون به کار نمی رود و تمام وسایلی که در طراحی استفاده می شوند، کاملا کاربردی هستند. با توجه به این موضوع (نبود وسایل اضافی) در سبک مینیمال، فضا همیشه مرتب و منظم دیده می شود.

* عناصر و مصالحی که در طراحی سبک مینیمال به کار میروند نیز محدود و ساده هستند. در این سبک معمولا از مصالح ساده مانند شیشه یا فلز استفاده می شود. علاوه بر این شکل های هندسی که در طراحی داخلی سبک مینیمال به کار میروند معمولا شکل های دارای خطوط ساده هستند. به عبارت دیگر در این سبک شکل های پیچیده هندسی جایگاهی ندارند.

 اجرای سبک مینیمال

همانطور که اشاره شد سبک مینیمال در طراحی داخلی یکی از سبک های پرطرفدار محسوب می شود. فاکتور مهمی که در رابطه با اجرای سبک مینیمال وجود دارد، اجرای درست آن است. به عبارت دیگر بعضی از طراحان داخلی به دلیل عدم آشنایی کامل با این سبک ممکن است در طراحی آن موفق نباشند. بر همین اساس ممکن است این دسته از افراد تازه کار با طراحی خود شما را از اجرای این سبک پشیمان کنند!

با توجه به این امر بهترین کار در رابطه با اجرای سبک مینیمال، اجرای این سبک توسط افراد حرفه ای است. یکی از گروه های موفق در اجرای سبک مینیمال، گروه معماری روبینا حسینی است. تمام طراحی های داخلی که توسط گروه معماری روبینا حسینی اجرا شده اند طراحی های بکر و دیدنی هستند. با توجه به این موضوع افرادی که خواهان اجرای یک سبک مینیمال کاملا بکر و نو هستند، گروه اجرایی روبینا حسینی به آنها پیشنهاد می شود. ایده هایی که در اجرای سبک مینیمال توسط این گروه ارائه می شوند ایده های بسیار جذابی محسوب می شوند.

 

اسکرول به بالا